Penn and Teller: Creationism

httpv://www.youtube.com/watch?v=BncRhS3NBfk

httpv://www.youtube.com/watch?v=sCWEpaLBa6U

httpv://www.youtube.com/watch?v=UDDxF3j4Q4g

The Creationism segment from Penn and Teller’s “Bullshit” show.

Includes footage of Duane Gish from the Insitute of Creation Research and also the Cobb County school board in their voting process to include creationism as part of the school science curriculum.

One of the other websites I run is a bible discussion website. The Creation vs. Evolution debate section of that website is located at:
http://forum.bible-discussion.com/forumdisplay.php?f=17

You can spend many hours there reading debates between “creationists” and “evolutionists”. The debates include specific points of biology and geology. I have been literally amazed to see the amount of effort and research members put into their posts. For me, the most telling element of these debates is to see which side consistently posts documented information to support their side; and to see which side consistently changes the argument mid-stream.

Many US residents are not aware that the creation vs evolution “debates” are primarily an issue solely in the United States. There is not such widespread conversation on this subject outside the USA; although it has begun to spread to Australia.

Penn and Teller are magicians from Las Vegas. They devote a lot of their time to bring up subjects they consider “Bullshit”. If you search their other videos on YouTube you might be surprised to see some of the other subjects they cover.

Kolejne tłumaczenie. Tym razem wyświetlanie napisów poprawione, aczkolwiek nie do końca jeszcze idealne. Mam nadzieję, że program jak i tłumaczenie się spodobają. 🙂

Penn i Teller są duetem od kilkudziesięciu lat i wciąż pokazują triki w Las Vegas. Opracowali pewną rutynę – Penn gada ile wlezie, Teller nie mówi nic. Nic.
Ich sposób bycia został wypracowany jeszcze zanim się poznali, Penn by przyciągnąć uwagę publiki przekrzykiwał ją, Teller milkł. Tak zostało do dziś, Penn gada i krzyczy, Teller robi w tym czasie sztuczki i posługuje się mimiką.
Bullshit! jest programem sceptycznym. Penn i Teller są nastawieni sceptycznie do wszystkiego: religii, rządu, wszelkiego new age, nadprzyrodzonych zdarzeń i organizacji, które wciskają ludziom kit. Można powiedzieć, że podobnie jak Pogromcy mitów obalają co się da. Różnica polega na tym, że Penn i Teller atakują całe społeczności, systemy, przekonania, a nie jak Adam i Jamie, “urban legends”.

Penn and Teller: Bullshit! jest więc o wszechobecnym kicie, wciskanym nam przez kulturę, rząd, organizacje, prywatne osoby, które na ludzkiej naiwności chcą zbić kasę. Penn i Teller podchodząc do tematu spotykają się z ludźmi z obu stron barykady, z właścicielami firm, naukowcami, psychologami, przedstawicielami organizacji i politykami. Temu co ci ludzie mówią towarzyszy dosadna narracja Penna, który z tymi, którzy są w opozycji do niego, robi głupków oraz bezkompromisowo miesza ich poglądy z błotem. Ich zresztą też. Oto przykłady określeń z losowego odcinka: asshole (najczęściej używane określenie), sickfuck, motherfucker, power-junkie. Penn i Teller naśmiewają się nawet z ludzi, którzy trzymają ich stronę. Umiejętnie edytują materiał, humorystycznie komentują ich wypowiedzi, śmieją się z ich ubioru. Twórcy Bullshit! sami się przyznają do tego, że są dupkami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.